Предупредени от кризата в сектора на рециклирането и изправени пред зашеметяващия недостиг на инвестиции от 27 милиарда евро, експерти и политици обсъждат „Приоритетите на кръговата икономика“ на конференцията на FEAD
Брюксел, 06 декември – FEAD беше домакин на дългоочакваната си конференция на тема „Приоритетите на кръговата икономика“, която обедини ключови заинтересовани страни, политици и лидери в индустрията, за да се справят с потенциала и предизвикателствата на сектора за управление на отпадъците в ЕС. Събитието беше ангажираща платформа за обсъждане на предстоящия Закон за кръговата икономика и по-широката програма за конкурентоспособност на ЕС, със силен акцент върху насърчаването на европейски кръгов единен пазар и укрепването на приноса на сектора на отпадъците към кръговата икономика.
Успехът на конференцията, отразен в активните дискусии и силното участие, подчертава колко критични са тези теми. Той също така подчертава желанието на сектора да си сътрудничи и да постигне целите на кръговата икономика на Европа. Конференцията беше открита с представяне на приоритетите на FEAD от Клаудия Менси, президент на FEAD, където тя разкри и представи законодателните приоритети, които частният сектор за управление на отпадъците е определил и възнамерява да изисква от европейските институции за този нов мандат. Последва основна реч и преглед на предстоящия „Закон за кръговата икономика“, изнесени от Аурел Чобану-Дордеа, директор на отдел „Кръгова икономика“ в ГД „Околна среда“, Европейска комисия, подчертавайки основните мерки, които той може да съдържа, и значението на „кръговата икономика, която създава възможности“.
Двата успешни панела изследваха задълбочено следните теми:
Панел 1: Необходимите действия за европейски кръгов единен пазар
Панелната дискусия подчерта необходимостта от практическо прилагане пред приемането на свръхрегулации заради самите тях. Частта с въпросите и отговорите на панела повтори тревожно послание от лидери в индустрията, които изразиха кризата в рециклиращия сектор, като възкликнаха, че „трябва да засилим европейската кръговрат и да защитим нашата рециклираща индустрия“. Тази криза парадоксално съвпада с приемането на амбициозно законодателство в подкрепа на кръговата икономика, включително цели за рециклиране на съдържание. И все пак европейските рециклиращи предприятия търсят капацитет за съхранение и запасяване, вместо да видят повторно включване на материалите си в нови продукти.
Аурел Чобану-Дордеа, директор на отдел „Кръгова икономика“, ГД „Околна среда“, Европейска комисия, заяви: „Налице е нарастващо осъзнаване на ролята на кръговата икономика за декарбонизацията и сигурността на ресурсите“. Флориан Флахенекер, служител по политиката, DG-ENV, Европейска комисия, подчерта липсата на инвестиции от 27 милиарда евро за кръговата икономика, за която са необходими както частни, така и публични инвестиции.
Алехандро Дорадо Нахера, комисар по кръговата икономика, Министерство на екологичния преход, Испания, подчерта, че поведението на потребителите също е проблем, като каза, че „трябва да положим усилия в кампании, за да уведомим хората за ефекта от тяхното поведение“.
Софи Бутелижие, служител по международна политика, OVAM, Белгия, ни напомни, че основният въпрос, който трябва да си зададем, е: „Как можем да посрещнем нуждите на обществото с по-малко материали и как вторичните суровини могат да помогнат за това?“
Моника Хартинг Пфайфер, Мениджър на проекти за обществени въпроси и пластмаси, REMONDIS, Германия, подчерта неотложността на действието, заявявайки: „Нуждаем се от циркулярност в Европа, базирана на европейски отпадъци, рециклирани в Европа, а не пазар, който дърпа от другаде. В момента много компании за рециклиране се затварят, излагайки на риск това, за което сме работили толкова усилено. Ако нищо не се случи през следващата половин година, мощностите за рециклиране, изградени през последните 15 години, ще намалеят и ще отнеме още едно десетилетие, за да бъдат възстановени“.
Панел 2: Повишаване на конкурентоспособността на сектора за управление на отпадъците в ЕС
Вторият панел подчерта необходимостта от справедлив пазар и сътрудничество между публичния и частния сектор, за да може Европейският съюз да постигне целите си в областта на климата и конкурентоспособността.
Майкъл Карл Пибер, ръководител на казуси, ГД „Конкуренция“, Европейска комисия и Фредерик де Ридер, правен служител, Надзорен орган на ЕАСТ, запознаха аудиторията с ролите и опита на съответните органи в прилагането на правилата за конкуренция в сектора за управление на отпадъците.:
Елизабета Перота, директор на Assoambiente, Италия и член на FEAD, подчерта: „Частните компании имат в своята ДНК възможността и динамиката да достигнат до по-силен пазар за рециклиране. Ето защо не трябва да ги задушаваме.
Гунар Грини, директор по рециклиране, Федерация на норвежките индустрии и член на FEAD, отбеляза, че в Норвегия „има силни взаимодействия между публичния и частния сектор, но когато се работи на търговски пазари, трябва да се спазват правилата за конкуренция“.
Конференцията също така включва проницателна презентация, която поставя под въпрос необходимостта от промяна на правилата за пазара и конкуренцията в правото на Европейския съюз от Якуб Павелец, председател на комисията по правни и пазарни въпроси на FEAD, който обясни, че „кръговата икономика се нуждае от частни компании, за да успее, и частни компании имат нужда от честна конкуренция, за да оцелеят“.
Конференцията показа, че секторът за управление на отпадъците е индустрия за управление на ресурсите, способна да повиши конкурентоспособността на Европа. Въпреки това се нуждае от подкрепа от ЕС, за да насърчава честната конкуренция на всяка крачка. Това е предпоставка за функционирането на кръговата икономика.
FEAD изразява своята благодарност към всички лектори и участници за техния безценен принос за превръщането на това събитие в забележителен успех.